skip to Main Content
0532 581 24 19 info@toprakmantolama.com

Dış Cephe Mantolama ve Kaplama

Dış Cephe Mantolama yalın olarak, dışarıdaki ısıyı içeriye sokmadan, içerideki ısıyı korumak amacı ile yapının bir nevi manto içine alınması, ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı yalıtımı, herhangi bir ısı köprüsü oluşmayacak şekilde, gerekli ısı izolasyon katsayısına ulaşmak için yapı dış yüzeylerine yapılan ısı izolasyonudur.

Ücretsiz Keşif ve Teklif Formu

Dış Cephe Mantolama Yapmanın Faydaları

Binanın ömrünü uzatır ve betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.

Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.

Yazın ve kışın dengeli ısı dağılımı olur, Doğalgaz ve Klima faturalarınızda azalma sağlar

Rutubet ve nemden kurtulur, küf ve kötü kokulardan kurtulursunuz

Konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.

En Uygun Fiyat Garantisi

Birçok dış cephe yapı malzeme firmalarının bayisi olduğumuz için en iyi fiyat garantisini size sunabiliyoruz.

Birinci elden tedarik ettiğimiz ürünler sayesinde hem firmanın istediğiniz ürüne ulaşabiliyor, hem de zaman kaybı olmadan projeyi uygulamaya başlıyoruz.

Bayilik ve Çözüm Ortaklarımız

Ücretsiz Keşif

Isı yalıtımı, yapıya özel olarak gerçekleştirilmesi gerekir ve her yapı için farklı koşullar analiz edilmelidir. Yapı büyüklüğü, konumu, yapı inşa nitelikleri gibi parametreler dikkate alınmalıdır.

Aksi halde, yapılacak yalıtım etkisiz olabilir. Sahip olduğumuz ciddi deneyim sayesinde, en detaylı analizleri bütünüyle ücretsiz gerçekleştiriyoruz. İrtibat kurmamızın ardından en kısa zamanda uzman ekibimiz adresinize gelerek binanızın yapı nitelikleri doğrultusundan olması gereken en uygun analizi yapıyoruz ve size proje olarak sunuyoruz.

İstanbul’un her ilçesinde mantolama ihtiyaçlarına kesin çözüm sunuyoruz. Isı yalıtımı sizin için artık sorun olmayacak.

Mantolama kararı alındıktan sonra yapılması gereken ilk iş ön keşiftir. Üretici ve/veya uygulamacı firmalardan ilgili profesyonellerin apartmanınıza gelip, yerinde keşif yapmalarını ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun malzeme seçimi konusunda yardımcı olmalarını talep etmelisiniz.

10 Yıl Garanti Kapsamı

Sektörün en yüksek nitelikli çözümlerini sunuyor ve sizlere 10 yıl garanti veriyoruz.

Bu süre zarfında meydana gelecek her türlü beklenmedik olumsuzluk, materyal ve işçilikten kaynaklanan tüm sorunlar bizim teminatımız altındadır.

Bilmeniz Gerekenler

Mantolama Yaptırmak Zorunluluk mu?

Binalarda mantolama zorunlu değildir. Zorunlu olan husus mantolama yaptırmak değil 02.05.2017 tarihi itibarıyla mevcut-yeni tüm binaların enerji kimlik belgelerini almış olmalarıdır. CSB sitesinde yer alan bilgi için tıklayın.

Mantolama yasası kapsamında 2017 Mayıs ayına kadar 50 metrekare ve üzerinde inşa alanı bulunan yapıların F/1/d olarak belirtilen Enerji Kimlik Belgesi edinmeleri zorunludur. Elektronik ve elektrikli cihazlarda olduğu gibi A’dan, G’ye kadar enerji sınıflandırmaları bulunan bu belge uyarınca mantolama yasası kapsamında yapının A ve C sınıfları arasında olması istenir.

G sınıfından daha düşük seviyede yapının ruhsat alabilmesi söz konusu değildir. Bu yapılarda hiçbir uygulama olmamasından dolayı kanuna bütünüyle aykırı oldukları kabul edilir. Ayrıca mantolama yasası uyarınca C sınıfından daha düşük nitelik taşıyan yapılar için pek çok yükümlülük de gündeme getirilmiştir. Yalıtım standartlarına uygun olmayan yapılar için ek vergi yükümlülükleri getirilmiş olup, ayrıca yalıtım uygulaması bulunmayan yapılara Enerji Kimlik Belgesi de tahsis edilmeyecektir.

Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapılar ise, kiraya verilemeyecek ve alım-satımı yapılamayacaktır.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

1 – Mantolama Yapılacak Yüzeyi Hazırlama

Yüzeyde toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa bunlar temizlenir ayrıca dökülme ve kabarma olan bölgeler güzelce fırçalanarak temizlenir. Mantolama levhalarının yapışacağı yüzey düzgün ve temiz olmalıdır.

2 – Su Basman Profilinin yerleştirilmesi

Su basman profilleri mantolamada kullanılmak istenen levhaların enine (kalınlığına) göre belirlenir ve yerleştirilir.

3 – Isı Yalıtımı Levhalarinin yapıştırılması

Yapıştırma harcı uygulanmıs levhalar, levhalar arasinda bosluk kalmamasina dikkat ederek duvara yapıştırılır.

4 – Isı Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işleminden sonra ısı yalıtım levhalarının performansını ve sürekliliğini uzun ömürlü bir şekilde sürdürmesi için ısı yalıtım levhaları dübellenir.

5 – Köşe Profilinin Yerleştirilmesi

Köşelerde rüzgar ve su etkileri ile levhalar arkasında zamanla oluşabilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı kolaylaştırmak köşe profilleri yerleştirilir. Dilatasyon, damlalık ve denizlik profilleri gerekli bölgelerde kullanılır.

6 – Dış cephe sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

Isı yalıtım levhalarının üzerine ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı hemen takiben, donatı filesi ilk kat sıvanın üzerine hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva uygulamalası yapılır.

7 – Dış Cephe Boya

Boyama işlemine geçildiğinde direk dış cephe boya uygulayabilir veya sıva üzerindeki hataları örtmek için mineral sıvı uygulanıp üzerine dış cephe boyası uygulayabiliriz. Desenli dış cephe boyaları ile de sıva hatalarını örtmekte kullanılabilir.

Bakanlık Hükümlerine Dikkat!

Yapıların enerji tasarrufu sınıfları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kanun ve yönetmeliklerle belirlenir. Bu noktada sorumluluklarınız bakanlık tarafından emredilmektedir. Kanunda yer alan hükümler ve son uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için, bakanlığın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca il çevre müdürlüklerinden de doğrudan bilgi alabilmek mümkündür.

Mantolama uygulamalarının denetimlerini İl çevre müdürlükleri yapacak olduğundan verilerin doğrudan buradan alınmasında fayda vardır. Belediyelerin konu ile ilgili yetki ve sorumlulukları halen tartışma konusudur ve büyük ihtimalle denetim bu mercilere ait olmayacaktır.

Tabii, Yalıtım konusunda bize güvenebilirsiniz. Sizlere sunduğumuz teknik ve hukuki bilgilerin tamamı kamu otoritesinin emrettiği hususlar kapsamındaki bilimsel uygulamalardır. Bilgi ve deneyimimizi sizlere daha iyi hizmet verebilmek için kullanıyoruz. Verdiğimiz bilgilerin çoğu zaman teyit edilemeye dahi ihtiyacı yoktur. Her gün gerçekleştirdiğimiz uygulamaların detayları hakkında sizlere ilk elden uzman bilgisi aktarabiliyoruz.

Ayrıca, spesifik sorunlarınız için öncelikle hukuki ve teknik araştırma da yapıyor ve hiç bir hataya mahal vermeyecek biçimde uygulama geliştiriyoruz. Yapı ve yalıtım konularında sahip olduğumuz uzmanlığı gün be gün geliştiriyor ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için mükemmel çözüm yolunda emin adımlarla ilerliyoruz.

Yasalara Uyumluluk

Zorunlu olan husus mantolama yaptırmak değil 02.05.2017 tarihi itibarıyla mevcut-yeni tüm binaların enerji kimlik belgelerini almış olmalarıdır. Mantolama tabir edilen dış cephe ısı yalıtımı uygulaması yanlış bir anlayışla enerji performansının gerek yeter şartı olarak algılanmaktadır.

Yeni binalar zaten yönetmeliğin izin verdiği asgari enerji performans kriterinden daha düşük standartta inşa edilememektedir. Mevcut binaların enerji performansını artırma zorunluluğu yoktur.

Yalıtım uygulamaları ile ilgili cezai müeyyideler ve diğer yaptırımlar hakkında detaylı bilgi almak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web sitesini ziyaret edin. Bakanlık sayfalarına; www.csb.gov.tr adresinden ulaşabilir, mantolama ve diğer yalıtım uygulamalarına neden ihtiyaç duyacağınızı daha detaylı analiz edebilirsiniz.

mantolama firmaları

mantolama çeşitleri

en iyi mantolama firmaları

mantolama fiyat

mantolama malzemeleri

mantolama fiyatları 2019

istanbul mantolama fiyatları

dış cephe mantolama

mantolama firmaları

mantolama çeşitleri

en iyi mantolama firmaları

mantolama fiyat

mantolama malzemeleri

mantolama fiyatları 2019

istanbul mantolama fiyatları

dış cephe mantolama

Back To Top